Rewia Musicalowa
07.10.2006 | komentarze: 0
„I marzy mi się jeszcze raz – koszerna REWIA GWIAZD!”
Żyd Lejzor wspomina z rozrzewnieniem dawne czasy, kiedy chleb powszedni stanowiły dla niego musical, rewia i światła broadwayowskich ramp. Chciałby ponownie zakosztować atmosfery wielkiego show. Postanawia zatem zorganizować spektakl, w którym powrócą echa tamtych wspaniałych dni. Pozostaje jednak problem: skąd wziąć fundusze na zaangażowanie aż tylu amerykańskich wykonawców? Na szczęście dla Lejzora - jego żona, skromna Salcia, zawsze chciała śpiewać – mąż namawia ją zatem, aby zechciała spróbować swoich sił na tej płaszczyźnie. Zatrudnia w tym celu nawet specjalnych nauczycieli, którzy mają pomóc Salci w stawianiu pierwszych kroków na musicalowej estradzie…
Pomysł na Rewię Musicalową narodził się w roku 2005, a cały projekt i reżyseria są dziełem Mariusza Jaśko i Łukasza Lecha - doświadczonych artystów estradowych. Do udziału w swoim spektaklu zaprosili niebanalnych wykonawców – Barbarę Ducką, aktorkę chorzowskiego Teatru Rozrywki, o głosie równie imponującym i wielkim, jak jej uroda; oraz Jakuba Wociala, młodego, obdarzonego wspaniałym głosem wokalistę, którego śmiało nazwać można fenomenem polskiej sceny musicalowej. W roku 2006 do zespołu Rewii dołączył kolejny młody, ale doświadczony scenicznie i bardzo utalentowany aktor i wokalista, Piotr Bajtlik. Wykonawcom towarzyszą artyści krakowskiego Studia Tańca „Styl”, którego dyrektor artystyczna, Iwona Florczyk, opracowała całość choreografii spektaklu.
Premiera spektaklu odbyła się 15 lipca 2005 r. w Muzeum i Centrum Kultury Żydowskiej "Galicja" na krakowskim Kazimierzu i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz mediów. To zainteresowanie jest oparte na bardzo mocnych podstawach – Rewia Musicalowa to nasycona niezwykłym klimatem podróż przez musicalowe (i nie tylko) hity wszechczasów (m.in. z musicali "The Phantom Of The Opera", "Skrzypek na Dachu", czy "Jesus Christ Superstar"), wykonane po mistrzowsku i przeplatane dowcipnymi komentarzami, ubarwiona motywami kultury żydowskiej i jej niepowtarzalnym humorem.
Czas trwania spektaklu: 120 minut + przerwa (10 min.)
Autor: Dagmara Grodzka